Formy carnitinuExistuje mnoho forem této doplňkové živiny. Můžete si zakoupit L-karnitin ve formě kapslí, tablet, ampulí, nápojů v prášku. V současné době jsou hodně populární energetické tyčinky s přídavkem L-karnitinu. Dokonce již existuje i minerální voda obsahující L-karnitin. Stálé diskuse se vedou kolem finální formy L-karnitinu jako produktu pro zákazníka – zda roztoky nebo tablety či kapsle. K tomu je potřeba si uvědomit jeden fakt – a to velmi značnou hygroskopičnost (schopnost poutat vlhkost) čistého L-karnitinu. to znamená, že čistý L-karnitin je víceméně technicky nemožné tabletovat nebo kapslovat, pokud nechceme riskovat degradaci produktu ještě v procesu výroby. Proto roztok. Ten, kdo preferuje pevnou formu, musí se smířit s tím, že kupuje L-karnitin ve formě soli, která je sice velmi stabilní, ale obsah vlastního L-karnitinu je zhruba okolo 50 -70 % z celkového obsahu sloučeniny. Každá forma má své pro a proti a záleží jenom na zákazníkovi, jakou formu si zvolí. Prvními karnitinovými suplementy na našem trhu byly dovozové výrobky, převážně právě ve formě solí. Poté se objevily první roztoky firem TWINLAB, VITA LIFE, VITALMAX a dalších. Dnešnímu trhu s L-karnitinem kraluje firma Nutrend svou úctyhodnou řadou roztoků, za všechny jmenujme NeoCarnitargin, C.I.T, L-Carnitin+Chromium, L-Carnitin liquid nebo L-Carninin 1000.

V dnešní době již seženete stimulanty v nejrůznějších formách.

L-karnitin báze

Jedná se o 100% čistou krystalickou formu l-karnitinu.

Výhody

Vynikající rozpustnost v tekutinách, vysoká využitelnost a vstřebatelnost.

Nevýhody

L-karnitin je ve formě báze silně hydroskopický (poutá vlhkost) a nestálý, což znamená, že pouhá přítomnost vzdušné vlhkosti způsobuje jeho degradaci a následnou změnu struktury, kterou provází nepříjemný „ rybí zápach“. Proto je v této formě prakticky vyloučeno jeho využití ve formě tablet a kapslí.

Použití

L-karnitin báze je stabilní ve formě tekutých koncentrátů, jednorázových nápojů a ampulí. Hlavním rysem je rychlá využitelnost a 100% čistota. Ve vlastním dávkování nachází své uplatnění zejména těsně před tréninkovou jednotkou nebo kdykoliv v jejím průběhu.

L-karnitin L-tartrát

Krystalická forma , molekulární vazba soli (l-tartrát) a l-karnitinu báze.

Výhody

Vysoká stabilita, která blokuje nežádoucí hydroskopické vlastnosti l-karnitinu báze.

Nevýhody

L-karnitin l-tartrát obsahuje pouze 68% čistého l-karnitinu, zbytek, tedy 32% tvoří sůl. S tímto faktem je nutné počítat v přepočtu dávky, kdy např. z 1000mg l-karnitin l-tartrátu získáte pouze 680 mg čistého l-karnitinu. Díky vazbě na sůl je také mírně zpomalena rychlost vstřebávání L-karnitinu.Použití

Vhodná forma pro tvorbu tablet, kapslí a tyčinek. Ve vlastním dávkování nachází své uplatnění kdykoliv během dne.

L-karnitin HCl

Krystalická či tekutá forma, molekulární vazba soli (chlorid) a l-karnitinu báze.

Výhody

Vysoká stabilita, nejvyšší obsah l-karnitinu (81,5%) v rámci forem vazby na „sůl“.

Nevýhody

Pomalá rychlost vstřebávání, cca desetkrát nižší než u formy l-karnitin l-tartrát.

Použití

Vhodná forma pro tvorbu tablet a kapslí. Své uplatnění nachází zejména v lékových formách.

L-karnitin fumarát

Krystalická forma, molekulární vazba kyseliny fumarové a l-karnitinu báze.

Výhody

Kromě stabilizačního efektu se kyselina fumarová jako metabolit krebsova cyklu aktivně podílí na regeneraci buněčné energie.

Nevýhody

L-karnitin fumarát obsahuje pouze 58% čistého l-karnitinu.

Použití

Vhodná forma pro tvorbu tablet a kapslí. Ve vlastním dávkování nachází své uplatnění kdykoliv během dne.

L-karnitin magnézium citrát

Krystalická forma, molekulární vazba hořečnaté soli kys. citronové a L-karnitinu báze.

Výhody

Stejně jako L-karnitin hrají kyselina citronová a hořčík důležitou roli při tvorbě buněčné energie a stabilizace l-karnitin báze.

Nevýhody

Tato sůl obsahuje pouze 40% čistého l-karnitinu.

Použití

Vhodná forma pro tvorbu tablet a kapslí. Své uplatnění nachází zejména v tzv. wellness formách.

Mikroenkapsulace

Technologie tzv.mikrokapslí. Karnitin ve formě báze je „opouzdřen“ pomoci nenasycených mastných kyselin a ethyl celulózy, což umožňuje jeho stabilizaci bez použití solí či tekuté formy. V této podobě je nabízen ve formě kapslí s obsahem 85% čistého l-karnitinu.

Výhody

Vysoká využitelnost a vstřebatelnost, praktická forma oproti tekutým modifikacím.

Nevýhody

Vysoká cena.

Použití

Hlavním rysem je rychlá využitelnost a 85% čistota. Ve vlastním dávkování nachází své uplatnění zejména těsně před tréninkovou jednotkou nebo kdykoliv v jejím průběhu. Své uplatnění nachází také v lékových formách.

Acetyl L-Carnitine (ALC)

Acetyl l-karnitin představuje bioaktivní, „vysokoenergetickou“ formu l-karnitinu ve formě esteru. Hlavním rysem je vysoká využitelnost.

Výhody

Aktivní forma nabízí kromě klasických účinků l-karnitinu ještě něco navíc, díky své vynikající prostupnosti je tzv. „mozkovým palivem“ ( podílí se na tvorbě acetylcholinu), což má pozitivní účinky na redukci stresu a deprese, které jsou při dietách tak časté.

Nevýhody

Vyšší cena.

Použití

Vhodná forma pro tvorbu tablet a kapslí. Pozn. Obdobou ALC je Propionyl L-karnitin HCl (PLCAR).


Reklama:


Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše skvělé zdraví. Výhodná půjčovna obytných aut na Vaši dovolenou.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!